Szkodliwe odżywki do rzęs? Niekoniecznie…

Szkodliwe odżywki do rzęs? Niekoniecznie…
4.3 (86.67%) 6 votes
Share Button

person-810005_960_720Niemal od razu po pojawieniu się na rynku kosmetyków mających powodować przyśpieszony wzrost rzęs, ich ciemnienie i grubienie zaczęły się pojawiać sygnały o ich szkodliwości dla oczu. Jako efekt uboczny stosowania odżywek do rzęs wskazywano takie objawy jak przekrwienie spojówek, zapalenie spojówek, ból oka, suchość w oku, reakcje alergiczne (świąd), pogorszenie się ostrości widzenia, zmiana koloru skóry wokół oczu czy wreszcie samych tęczówek. Lista jest działań niepożądanych jest dość okazała, a co gorsza nie wyczerpuje ona wszystkich możliwych skutków ubocznych mogących wystąpić po zastosowaniu kosmetyku.

Za większość z tych przypadłości odpowiedzialny jest główny (najskuteczniejszy) składnik większości odżywek do rzęs, czyli bimatoprost – związek stosowny w okulistyce do leczenia jaskry. Niekiedy w składzie możemy znaleźć też substancje do niego podobne (np. Isopropyl Cloprostenate, Dechloro Dehydroxy Difluoro Ethylcloprostenolamide, Bimatoprost, Trifluoromethyl Dechloro Ethylprostenolamide, 17-Phenyl Trinor Prostaglandin E2 Serinol Amide, Methylamido Dihydro Noralfaprostal), które również wywołują takie same skutki uboczne.

Bimatoprost jest bardzo skutecznym lekiem (obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe i śródgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy z oka) a przy okazji wykazuje również bardzo silne działanie, na którym tak zależy osobom stosującym odżywki do rzęs. Bez wątpienia po jego zastosowaniu rzęsy rosną szybciej, są grubsze, ciemniejsze i poprawia się ich ogólny wygląd.

Biorąc jednak pod uwagę możliwe działania niepożądane bimatoprostu pojawia się pytanie, czy stosowanie odżywek do rzęs jest warte ryzyka i czy nie zaszkodzi naszemu zdrowiu? Według dermatologów i oftalmologów nie ma takiej obawy, bowiem dostępne aktualnie na rynku odżywki są jak najbardziej skuteczne (mowa tu oczywiście o tych produkowanych przez większe firmy kosmetyczne, a nie o produktach dostępnych w pokątnym handlu).

Stężenie substancji aktywnej jest w odżywkach dużo niższe niż w przypadku leków na jaskrę (ok 0,03%) a poza tym kosmetyku nie aplikuje się bezpośrednio do oka. Jednak z drugiej strony ciężko zagwarantować, że substancja rozprowadzana na linii rzęs nie dostanie się na gałkę oczną.

Zatem można bezpiecznie stosować odżywki do rzęs czy też nie?

Naukowcy badający te kosmetyki są zgodni, że odżywek do rzęs można używać bez szkody dla zdrowia, ale pod pewnymi warunkami:

  • ukończenia 18 roku życia
  • stosowania się ściśle do zaleceń producenta
  • NIE STOSUJE się ich w okresie ciąży i karmienia piersią (bezwzględny zakaz!)
  • nie stosuje się ich przez długi czas

Mimo tych zapewnień naukowców wiele osób skarży się na wystąpienie u nich reakcji alergicznych, zapalenia spojówek, przekrwienia itd. Na szczęście na rynku istnieją również preparaty nie zawierające bimatoprostu i oparte na naturalnych składnikach. Żeby je znaleźć czytajcie skład na opakowaniu i wykluczajcie te, które zawierają substancje wymienione wyżej. Popularną odżywką bez bimatoprostu jest np. Eveline Advance Volumiere Odżywka do rzęs 3w1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *